Kitap Tanıtım: Küresel Çağda Kaybolmak

  • PDF

 

 

 

 

 

Küresel Çağda Kaybolmak

ATASOY MÜFTÜOĞLU

HECE YAYINLARI / FELSEFE - DÜŞÜNCE

 

 

Küresel dünyada İslami algılarımız, kimliklerimiz, kültürel renklerimiz belirsiz hale geliyor. Kendi tercihlerimiz doğrultusunda hareket etme iradesine sahip özneler olma yeteneğimizi yitiriyoruz.  Hayatlarımızı küresel dünyanın nesneleri olarak sürdürüyoruz ve maalesef farkında değiliz. Her hangi bir baskı karşısında Batıya ödün vermeyi, batıyı rahatlatmayı amaçlayan hoşgörü söylemi gibi söylemleri sahiplenme teslimiyetçiliğini seçiyoruz.

İnançta, düşüncede, bilinçte ve hayatta birbirinden farklı hayatlar yaşamak gibi bir çelişkiye düşmemeliyiz. Varlığımızı, düşüncelerimiz, inançlarımızı, İslami hayatımızı kısıtlayan, baskılayan güçlerle mücadele etmediğimiz takdirde özgür olmaktan söz edemeyiz. Önemli olan, her durumda bir mücadele sorumluluğu içerisinde olmak ve bu mücadeleyi içtenlikle sürdürmektir. Kuşkusuz sonuçları Allah Tebarek Teala Hazretleri takdir buyuracaktır. Nihai bir karara varmak için önce içerisinde  bulunduğumuz belirsizliklerden çıkabilmeliyiz.

Düşünceyle, bilgelikle, irfanla, bilinçle gerçekleştirilen fetihlerin; baskıyla, şiddetle, silahlarla,  gerçekleştirilen fetihlerden daha kalıcı olduğunu, daha insani olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle insanlığın imhasına yol açan makine uygarlığından, insanlığın ihyasına yol açabilecek bilgelikler uygarlığına geçmek, bunun için evrensel zeminde sorumluluklar almak icabeder.

 

 

LAST_UPDATED2

You are here Home