Wikileaks Belgelerine Dair?

12
May 2011
  • PDF
12 May 2011

Wikileaks Belgelerine Dair?

Bu belgeleri tepkisel değil temkinli yaklaşma prensibi ışığında inceliyoruz?

Bilgi kirliliğinin zirveye çıktığı çağımızda gelen verileri irdeleyerek, kaynağını araştırarak bakılmalı, doğruysa da ona göre hareket edip dış politikamızı hem devlet olarak hem halk olarak belirlememiz gerekir. Bu kaideye göre irdeledikten sonra tavrımızı koymalıyız bizce?


Bu konu hakkında birçok inceleme, araştırma yapılıp birçok yazı yazıldı. Biz burada sadece soru sorma sanatını kullanarak hakikati görmeye çalışacağız?
Yayınlanan veriler uzun vadedeki dış politikada kime yarıyor kime yaramıyor, bu soruları sorarak wikileaks belgelerinin hangi güçlerin sızdırdığına dair bir sağlama yapabiliriz sanırım?
Assange, kendi deyişiyle "radikal demokrasi"yi vaaz ediyor, bu yeni bir sürecin habercisi mi?  
ABD yeni dünya düzenini sanal alemde mi kurmaya çalışıyor?
Gençliğinden beri hacker olan Julian Assange, bu belgelere hackerlık kabiliyetiyle mi ulaştı yoksa servis mi edildi?
ABD ne zaman İsrail ile ters düşse dünya siyasetinde bu türden depremler oluyor, wikileaks depremi de bunlardan birimi?
Tunus Devlet başkanının yolsuzluklarını dillendiren wikileaks belgeleri yayınlandıktan sonra patlak veren ve Tunus?la başlayan Ortadoğu?daki halk ayaklanmaları uzun vadede kime yaramaktadır?
ABD gibi bir ülke göz göre göre bu belgelerin sıkmasına izin verir mi, sızdırılsa bile sızdıranın sağlık durumu bu kadar iyi kalır mı?
Bu belgelerin yayınlanacağı açıklandığı, yayınlandığı tarihten sonra ABD;  demokrat, basın ve fikir özgürlüğünün hat safhaya çıkmış bir ülke izlenimi vermiş oldu, gerçekten böylemi, böyleyse amenna?
Yoksa ABD; II. Dünya savaşından bu zamana kadar gösterildiği gibi dünya siyasetinde etkin, her şeyden haberdar, güçlü bir ülke değil mi?
Ya da batının oluşturup yaygınlaştırdığı internet dünyası, küreselliği zirveye çıkartıp kendisini mi vurdu?
?Soru sormadan cevaplar bulunmaz?

 

 

Yusuf ŞANLI/ Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

LAST_UPDATED2

You are here Home